کلینیک تخصصی مدرن

Modern Clinique

کاشت مو , لاغری , زیبایی

PRP-پی آر پی

PRP مخفف Platelet-Rich Plasma يك فراورده خوني غني از پلاكت است،كه طي يك فرايند جداسازي از خون تازه و لخته نشده تهيه مي شود.گاهي به آن پلاكت تغليظ شده،ژل پلاكتي و يا پلاكت واقعي نيز مي گويند.

مكانيسم عمل:

باتوجه به نقش پلاكت ها در تمايز سلول هاي بنيادي و تبديل آن ها به سلول هاي ناحيه آسيب ديده كه در فرآيند ترميم زخم ها رخ مي دهد اين تئوري مطرح شده كه اگر پلاكت ها به صورت مصنوعي فعال و در موضعي از بدن تزريق شوند موجب تحريك و شروع پروسه بافت سازي در آن خواهد شد.

به طور مثال اگر در كنار فوليكول مو تزريق شوند باعث رويش مجدد و طبيعي مو مي شوند و در پوست باعث تجديد ساختار آن و رفع چين و چروك،خطوط و… ودر استخوان يا غضروف باعث ترميم شكستگي يا كندگي يا ساييدگي مي شوند.بنابراين ازPRP در درمان بسياري از بيماري ها و نيز جوانسازي پوست استفاده ميشود.

نحوه تهيه PRP:

ابتدا بسته به مورد استفاده از فرد توسط سرنگ خون به ميزان ۲۰ تا ۶۰ ميلي ليتر گرفته مي شود خون گرفته شده سپس سانتريفيوژ مي شود تا پلاكت ها و پلاسما از گلبول ها جدا شوند.در مرحله خون گيري از كيت هاي مخصوص استفاده مي شود،كه حاوي مواد و تجهيزات لازم براي PRP نظير ژل مخصوص جدا كننده و مواد ضد انعقاد مي باشد.پس از جدا سازي PRP بايد پلاكت ها قبل از تزريق فعال سازي شوند كه از مواد مختلفي جهت اين منظور استفاده مي شود.

كاربردهاي PRP درزيبايي:

مطالعات مختلف مفيد بودن PRP را در موارد مختلف زيبايي نشان داده اند نظير:
۱- جوان سازي پوست(از تريق تزريق داخل درم يا مزوتراپي يا (Micro needling).
۲- به عنوان يك فيلر حجم دهنده با كاربرد مشابه فيلرهاي پر كننده ( جهت پلاك ها – خطوط خنده – خطوط اطراف دهان – گونه ها-پيشاني – خط اخم – گردن و پشت دست ها).
۳- درمان اسكار ناشي از آكنه(جوش).
۴- همزمان با تزريق چربي جهت بهتر سازي زمينه و شفاف تر شدن پوست.
۵- محرك رويش مو.
۶-رفع پف و تيرگي دور چشم.

Top